Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Batman’da baraj suyu çekildi, binlerce balık telef oldu

Ilısu Barajı’nda su seviyesinin düşmesi nedeniyle kuruyan göletlerde yüz binlerce yavru balık ölürken, küçük su birikintilerinde hayatta kalan balıklar kurtarılmayı bekliyor.

Uzun süredir yağmur yağmayan Ilısu Barajı’ndaki su seviyesi minimuma düştü.

Su seviyesinin düşmesi nedeniyle kurumuş olan göletlerde yüz binlerce yavru balık telef oldu.

Küçük su birikintilerinde hayatta kalan balıklar kurtarılmayı bekliyor.

Batman’da Zilek Köprüsü yakınlarındaki Ağıl köyünde Ilısu Barajı göletinde meydana gelen balık ölümlerine çevreciler tepki gösterdi.

Baraj suyunun çekilmesiyle gölet içerisindeki yüzbinlerce yavru balığın karaya vurulduğunu gören sakinler, duruma müdahale talebinde bulundu.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, bu tür olayların sık sık yaşanacağını savundu.

“HİÇBİR ÖNLEM ALINMADIĞINDA SORUMLULUKTUR”

Argunağa, “Bunun gibi çok olay olacak. Barajlar ve hidroelektrik santraller çalıştığı sürece su çekilecek. Yetkilileri her zaman etkili tedbirler almaya davet ediyoruz. Bu büyük bir suçtur, tedbir yoksa sorumsuzluktur. alınır. ” dedim.

Balıkların telef olmasına tepki gösteren Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği Başkanı Sıtkı Güneş, yüzbinlerce yavru balığın telef olduğunu ve birçoğunun yok olmak üzere olduğunu belirtti.

“EN KISA SÜREDE MÜDAHALE EDİLMELİ”

Güneş, “Ilısu Baraj göletinde yüzbinlerce yavru balığın telef olduğunu ve birçoğunun yok olmak üzere olduğunu duyduk. Canlıları korumak insan olarak hepimizin görevidir. kurtarılmalı kurtarılmalı. “diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir