Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Gram altınla yarışıyor! Çin arzusu

Çinli firma, Bayburt’taki köylülerin yıllarca çıra olarak yaktığı Bayburt Kehribarına talip oldu. Görüşmeler için Bayburt’a gelen firma temsilcileri Çin’e gönderilmek üzere numuneler aldı. Maden sahasını da inceleyen heyet, bölgedeki diğer maden rezervlerinin durumuna göre yeni yatırımlar yapabileceklerine dikkat çekti.

Çinli mücevher tasarım firması Huoruo Industrial Group, Bayburt’un Aydıncık Köyü’nde 2018 yılında tespit edilen doğal kehribar rezervini talep etti. Köylülerin daha önce ateş yakmak için kullandıkları doğal kehribar ihracatı için görüşmeler neticesinde taraflar anlaşmaya vardı, çıra ile karıştırmak.

Amber rezerv sahasının ruhsat sahibi Heytam Haşlak, firma temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda ihracat anlaşmasına varıldığını belirtti.

Firma temsilcilerinin talebi doğrultusunda ilk aşamada birkaç numune teslim ettiklerini belirten Haşlak, “Öncelikle Valimiz Cüneyt Epcim’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ürünümüzü beğendiler. Örnekleri aldılar. Ön anlaşma yaptık. Bundan sonra çalışma devam edecek. ” O konuştu.

Haşlak, 2021 yılının ilk aylarında doğrudan Çin’e ihracata başlamayı hedeflediklerini belirtti. Şirket yöneticisi Shao Gunag Hui, Amber’in Budist inancında önemli ve kutsal bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Budizm’de kutsal sayılan yedi maddeden en önemlisinin kehribar olduğuna işaret eden Shao, “Çin’deki kehribar pazarı çok büyük. Dünyada çıkarılan kehribarın yüzde 75’i Çin’e gönderiliyor. Orada serbest bırakılır. Çoğunlukla mücevherlerde veya tapınaklarda kullanılır. Beş bin yıllık Çin tarihine baktığımızda, kehribarın ilaç endüstrisinde yatıştırıcı olarak kullanıldığını da görüyoruz. ” dedim.

Bayburt’ta tespit edilen amber rezervlerinden numune aldıklarını ve Çin’e göndereceklerini belirten Shao, “Örnekler kabul edilirse bunun üzerinde anlaşma yapacağız. Daha sonra Türkiye’ye bir ekip göndereceğiz. Kazacak yerleri arayacağız. Orada uygun gördüğümüz madeni Çin’e ithal edeceğiz. ” O konuştu.

Rezervin büyüklüğüne göre bölgede tesis kurabileceklerini belirten Shao, “Bayburt’ta son 2 yıldır amber keşfedildi. Bu nedenle üretimi ve işlenmesi çok gelişmiş değildir. Neyi daha iyi yapabileceğimize bakacağız. Belki Bayburt’ta bir tesis kurabiliriz, çıkarılan kehribarı burada işleyebiliriz, direk Çin’e gönderip orada piyasaya sürebiliriz. “

Rezervin büyüklüğüne göre bölgede tesis kurabileceklerini belirten Shao, “Bayburt’ta son 2 yıldır amber keşfedildi. Bu nedenle üretimi ve işlenmesi çok gelişmiş değildir. Neyi daha iyi yapabileceğimize bakacağız. Belki Bayburt’ta bir tesis kurabiliriz, çıkarılan kehribarı burada işleyebiliriz, direk Çin’e gönderip orada pazara verebiliriz. “

Anlaşmanın ardından heyet, Vali Cüneyt Epcim ile görüşerek görüşmeler hakkında bilgi verdi. Vali Epcim, burada yaptığı açıklamada varılan ön anlaşmanın taraflar için hayırlı olmasını diledi. Bayburt kehribarının dünya çapında tanıtımı için son aylarda çeşitli girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Vali Epcim, “Bayburt kehribar; Bilindiği gibi ülkemizde tespit edilen ilk rezerv olması açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Daha önceki çalışmalarımızda bu rezervi ekonomiye kazandırmak için çeşitli girişimlerde bulunduk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir