Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Son dakika … Vergiden muaf olacaklar! Faiz oranları da silinir

Emekliler, ev hanımları, geliri olmayanlar ve engelliler belirli koşullar altında vergi ödememektedir. Çanta yasasında, geçmiş borçları yapılandırma imkanı getirildi. Detaylar burada …

Ev sahipleri için emlak vergisi dönemi başladı. Belediyelere ödenen verginin ikinci taksitlerinin bu ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Ev sahipleri cari değerin binde 1’i (büyükşehirlerde binde 2), işletme sahipleri cari değerin binde 2’si (büyükşehirlerde binde 4) oranında vergi öderler.

Ancak belirli koşulları sağlayan vatandaşlar bu vergiden muaftır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen torba kanunun getirdiği yeniden yapılanma imkânına emlak vergisi borçları da dahildir.

Geçmiş borcu olanlar faizlerini silebilecek ve taksitle ödeyebilecek. Faruk Erdem’in Yeni Asır’daki yazısının konuyla ilgili kısmı şöyle:

Emlak vergisini kim ödemiyor?

güvenlik kurumlarından aldıkları emekli aylığı dışında geliri olmayan şehitlerin geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları, işsiz ve emekliler, gaziler, özürlüler, dullar ve yetimler.

Her konut için geçerli mi?

Türkiye sınırları dahilinde hak sahibi tek konutta vergilendirilemez brüt 200 metrekareyi geçmez. Birden fazla hisseye sahip olanlar veya emekli olmasına rağmen çalışan ve maaşlı olanlar yararlanamaz.

Engellilerin, gazilerin, dulların ve yetimlerin başka geliri olup olmadığı dikkate alınmaz. Engelliler emekli olsa bile vergi ödemiyorlar.

Aynı evde iki kişi varsa kim vergi öder?

Emekli veya diğer menfaat sahipleri, 200 metrekarelik evde hisseye sahiplerse, hisse oranları kadar vergiden muaftırlar.

Yurt dışından emekliler vergi ödüyor mu?

Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından sadece vergi muafiyetinden yararlanabilenler emekli oldu. Yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorundadır.

Konutta ikamet şartı var mı?

Hayır. Bu evde oturmak ya da kiralamak hakkınızı kaybetmez. Bu evde oturmasanız ve başka yerde kiralasanız bile emlak vergisi ödemezsiniz.

Hayatta kalanlar vergi ödüyor mu?

Eşleri nedeniyle ölüm aylığı alan emekliler bu gelire sahip olmalarına rağmen emlak vergisi ödemezler.

Başvurmak gerekli mi?

Yararlanıcılar, ikametgahın bağlı olduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurmalıdır.

Bugüne kadar ödenen vergiler ne olacak?

Evet, 5 yıllık geriye dönük sınırlama süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o anda şartlara sahip olduğunuzu gösteren belgelerle belediyeye başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir