Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

12 yaşındaki Türk Kağan Uz, satrançta dünya çapında ilk 100’e girdi

Kağan Uz, ABD Satranç Federasyonu’nun açıkladığı Kasım ayı listesinde dünyada 82., ABD’de 77. sırada yer aldı.

Amerika’da yaşayan 12 yaşındaki Türk bir çocuk olan Kağan Uz, kendi yaş grubunda satrançta ilk 100 arasında yer alıyor.

6 yaşında satranç oynamayı öğrenen ve 9 yaşından itibaren düzenli olarak satranç oynamayı öğrenen Kağan, ABD Satranç Federasyonu’nun Kasım ayı listesinde açıklanan dünya sıralamasında 82., Amerika’da 77. sırada yer aldı.

Nevada Eyaleti Reno’da yaşayan Kağan ve ailesi, oğullarının satranç macerasını anlattı.

“BANA SATRANÇ’ OYNAMAYI KARDEŞİM ÖĞRETTİ”

6 yaşında satranç oynamayı öğrendiğini söyleyen Kağan, “Kardeşim bana satranç öğretti” dedi. dedim.

3 yıl satranç oynamaya ara verdikten sonra 9 yaşında yeniden başlayan Kağan, “Satranç oynamayı çok seviyorum. İlk turnuvama 10 yaşında katıldım.” O konuştu.

Salgın öncesi ailesinin kendisini satranç kulübüne götürdüğünü belirten Kağan, artık maça on-line olarak devam ettiğini belirtti.

“DURDURACAK BİR PLANIM YOK”

Kağan, “Satrançta iyi olmak istiyorum, oynamaya devam ediyorum, durmayı planlamıyorum. Daha iyi olmak için turnuvalara katılmak istiyorum.” dedim.

Anne İrem Uz, Kağan’ın okul çağındaki çocuklar arasında katıldığı ilk turnuvada Nevada’da kupa kazandığını söyledi.

“RENO’DA KATILAN TURNUVALAR”

İlkokulunun isteği üzerine 5. sınıfa atlayan Kağan’ı çocuk kulübündeyken ilk olarak yaşlılar kulübüne götürmeye başladıklarını anlatan Uz, “Kağan, klübe gitmeye başladığı için kulübe gitmeye başladı. daha yüksek puanlar dedi.

“KOÇ’U İNTERNETTE İYİ GÖRDÜĞÜMÜZDE BULDUK”

Reno’nun küçük bir kasaba olduğu için çok fazla çocuk satranç aktivitesi bulamadıklarını ve bu nedenle Kagan’ın satranç kulübünü satranç kulübüne götürdüklerini anlatan Uz, “İyileştiğini görünce internette bir antrenör bulduk ve koçuyla haftada bir saat grup dersleri alıyordu. şimdi haftada bir saat özel ders alıyor. “Şeklinde konuştu.

“Listede ismini görünce benim için sürpriz oldu”

Kağan’ın Ağustos ayından bu yana ilk 100’de yer aldığını belirten Uz, “Kağan’ın sevdiği bir oyun olduğunu, satrançta iyi olduğunu biliyordum ama ismini görünce o kadar iyi olduğunu bilmiyordum. liste, benim için sürpriz oldu. Planlıyorum ve turnuvalara katılmayı düşünüyoruz. “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir