Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Koronavirüs vakaları arttıkça ‘Beyran’ dikkat çekmeye başladı

Gaziantep’in meşhur lezzetlerinden ‘Beyran’, özellikle kış aylarında şehirde şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. 13 saat kaynatılan ve ‘doğal antibiyotik’ olarak tanıtılan dana etine olan ilgi koronavirüs vakalarının artmasıyla arttı.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep’in tescilli lezzetlerinden biri olan ‘beyran’, kışın en çok tüketilen yemekler arasında yer alıyor. Şehirde doğal antibiyotik olarak bilinen beyra’nın koronavirüsten koruyacağını söyleyen Gaziantepli operatör Onur İbili, beyranın soğuk algınlığına iyi geldiğini ve kış mevsiminin gelmesiyle vatandaşların bu yemeği daha çok tercih ettiğini belirtti.

“BEYRAN BİR ŞİFA KAYNAĞIDIR”

Hazırlanması saatler süren beynin, hastalanmamak için vatandaşlar tarafından tüketilen en önemli öğünler arasında yer aldığını anlatan Onur İbili, beynin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirterek, beynin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirterek, içerdiği malzemeler. Beyranın koyun boynundan ve kalçasından alınan etle yapıldığını ve etin suda 13 saat kaynatıldığını belirten İbili, “Kaynattıktan sonra beyranda kullanacağımız et kemik ile birlikte parçalara ayrılıyor. Sarımsak, et suyu, koyunun kendi donyağı ve pirinçle ateşte hazırlanır. “İçerdiği maddeler sayesinde şifa kaynağıdır. Bu öğün hem sabah hem de akşam her öğünde tüketilen bir öğün “

Vakalar arttıkça ilgi arttı

Türkiye, koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte beyran yemeklerine ilginin arttığını da söyleyen Onur İbilisi, vatandaşların pandemi yoğunluğu öncesinde kış aylarında yemek yemeyi tercih ettiklerini söyledi. Beynin tüm bulaşıcı hastalıklara iyi geldiğini, özellikle gıdalarda kullanılan acı biber ve sarımsağın antibiyotik olduğunu belirten İbili, vatandaşların kendilerini doğal yöntemlerle koruyabileceklerini vurgulayarak, “Koronavirüs döneminde insanları iyileştirecek bir besin çeşidi. Sarımsak, acı biber ve et suyunun insanlara iyi geldiğini biliyoruz.Özellikle hem pandemi dönemine giriyoruz hem de kış aylarına giriyoruz beyran en sevilen yemeklerden biri. Gaziantepliler özellikle sabahın erken saatlerinde beyranı ve trot içmeye gidiyor. Bol bol tüketmenizi tavsiye ederim ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir