Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam karşıtı virüsle mücadele ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam’ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalara tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Müslüman Cemiyeti 23. Yıllık Kongresi’ne video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında ​​İslam karşıtı eylemlere değinerek, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının siyaseti yakalayan, gündelik hayatı zorlaştıran ve devlet politikalarına yön veren bir akım haline geldiğini belirtti.

“İSLAM DÜŞMANININ VİRÜSÜ İLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Bu yıl sadece koronavirüsle değil, ondan daha hızlı yayılan “İslamofobi” virüsü ile de mücadele etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Erdoğan, mesajını şöyle sürdürdü:

“İsveç’te Kuran’ın yakılması, Norveç’te Kuran’ın parçalanması, Fransa’da basın özgürlüğü adına Peygamberimize hakaret eden karikatürlerin teşvik edilmesi azizlerimize yönelik saldırılardan sadece birkaçı.

Geçen yıl Yeni Zelanda’da 52 kardeşin öldürüldüğü terör saldırısı, insanlık olarak karşı karşıya olduğumuz tehdidi ortaya çıkardı. 2017’de Kanada’da yapılan cami saldırısında altı Müslüman hayatını kaybetti. Daha önce 2015’te Chapel Hill şehrinde 3 zeki çocuğumuz başka bir ırkçı tarafından evlerinde öldürüldü. Elbette ırkçı eylemlerin tek hedefi Müslümanlar değil. Bu saldırılardan farklı kimlik, görünüm ve dinsel aidiyete sahip diğer gruplar da olumsuz etkilenmektedir.

Aşırı sağ gruplar, Türkler, Afrikalı ve Asyalı göçmenler, Müslümanlar kadar Yahudileri de hedef alıyor. Zihniyet olarak DEAŞ ve FETÖ’den farklı olmayan bu ideolojik fanatizmin devlet başkanı düzeyinde giderek daha fazla zemin kazandığını ve hatta cesaretlendirildiğini görüyoruz.

“KUTSAL İNSANLARI YENMEK ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR”

Siz de son zamanlarda Fransa’da düşünce özgürlüğü adı altında Peygamberimizin manalarını takip ediyorsunuz. İnsanların azizlerine hakaret etmenin özgürlükle hiçbir ilgisi yoktur. Düşünce farklı olduğu için hakaret farklıdır. Hakaretlere fikir olarak davranmak, öncelikle düşünceye hakarettir.

Kur’an’ı yakanların, Peygamber’e hakareti teşvik edenlerin, camilere yapılan saldırıları görmezden gelenlerin sırtına vuranlar, tüm bunları özgürlük adına değil, içlerindeki faşizmi gizlemek için yapıyorlar.

“KENDİLERİNE İLİŞKİN EN KÜÇÜK ELEŞTİRMEYİ ALAMAZLAR”

Kutsal değerlerimiz olan düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik her türlü saldırıyı parantez içinde tutarken, kendilerine yönelik en ufak bir eleştiriye bile tahammül edemediklerine dikkat edin. Kimi zaman tehdit ederek, kimi zaman gazetecileri azarlayarak, kimi zaman güvenlik güçleriyle birlikte gazete çıkarıp çıkarlarına zarar verenlere sınırlarını beyan ederler. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir