Trending beşiktaştürkiyetürkiye son dakikabeşiktaş haberbeşiktaş son dakikaistanbul haberistanbul son dakikatürkiye habersivassporsivasspor habersivasspor son dakikaafis

Türkiye’nin 3. çeyrek büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisi, salgın koronavirüsün etkisine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın üçüncü çeyreği (Temmuz-Eylül) itibarıyla gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) sonuçlarını açıkladı.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde pandemi dönemine rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 arttı.

SEKTÖRDE YÜZDE 8 BÜYÜME

Üretim yöntemine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla GSYİH tahmini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,6 artarak 1 trilyon 419 milyar 483 milyon liraya ulaştı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, bu yılın üçüncü çeyreğinde, mali ve sigortacılık faaliyetleri, zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 41,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 15, sanayi ise yüzde 8 arttı. önceki yıl.

TARIMDA YÜZDE 6,2 BÜYÜME

İnşaat yüzde 6,4, tarım yüzde 6,2, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4, hizmetler yüzde 0,8 arttı.

Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 4,5 azaldı.

BEKLENTİYİ AŞTI

Öte yandan üçüncü çeyrekte büyüme beklentilerin üzerinde geldi.

Anketler, 2020’nin 3. çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyüyeceği yönünde sonuçlanmıştı.

Araştırmaya katılan kurumlar arasında en düşük tahmini paylaşan kurum yüzde 3,5; En yüksek tahmini paylaşan kurum yüzde 7,1 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir